,,TREJAS DEVYNERIAS” GALIMA GERTI KAIP ARBATĄ

,,TREJAS DEVYNERIAS” GALIMA GERTI KAIP ARBATĄ
Publikuota 2023-03-01 Skaitė 1119

,,TREJAS DEVYNERIAS” GALIMA GERTI KAIP ARBATĄ

Ieškoma žolelių „nuo visų ligų“ pradedant nevirškinimu, baigiant ankstyvu mirtingumu. Pažiūrėjus į sudėtį, mišinys „999“ arba „Trejos jos devynerios“ toks ir yra. Sudėtyje – augalai virškinimo ugniai sukelti, o tai neduoda užsiteršti kraujagyslėms. Tai ir yra ilgaamžiškumo paslaptis.

Senas šis receptas, įdomi jo istorija. Žymieji Hipokratas, Galenas senovės laikų raštuose aprašė šių augalų veikimą. Gydytojai ir provizoriai Lietuvoje rekomendavo ,,Trejas devynerias“ gerti užkimus, pervargus, persišaldžius, prasidėjus migrenos priepuoliui, sutrikus virškinimui. ,,999“ veikimas buvo įteisintas įtraukus jį į ,,Patentuotų vaistų, skirtų gaminti Lietuvoje“, sąrašą. (Farmacijos žinios, 1929 m.) Lietuvoje šis receptas žinomas nuo XV-XVI a. 1996 m. ,,Trejos devynerios“ registruotos kaip vaistas, jam suteiktas registravimo numeris. (paimta iš Tauro Meko farmacijos muziejaus puslapio, www.999.lt/lt/istorija/)

Nemažas tokio įteisinimo nuopelnas. Sunkiai įtikėtina, bet buvo įveikti biurokratiniai barjerai. Matyt, be puikios sudėties ir akivaizdaus poveikio, nebūtų buvę įmanoma įrodyti, kad ir liaudies medicinos žinios turi savo vietą. Kas gi tokio gero toje užpiltinėje? Manau, kad supratimą reikia pradėti nuo ,,teriakų“, prie vienuolynų verdamų masinių epidemijų metu, katiluose verdamų arbatų, kurios padėjo sustabdyti nepagydomų ligų plitimą tais laikais, kai vakcinų dar nebuvo. Sinergiškas augalų veikimas yra didžiulis. Dėkui tiems, kas tokį receptą sukūrė ir tiems, kurie senąsias žinias įteisina.

,,Trejos devynerios“ tradiciškai gaminamos sausas 27 augalų dalis užpilant būtent ,,monopoline“ degtine. O aš savo surinktą 27 augalų mišinį, tiksliai pagal skelbiamą senąjį Palangos vaistinės receptą, užpyliau vandeniu ir pavirinau. Dainų šventės metu, ant Žolynų kalnelio, visi vaišinomės puikaus skonio nealkoholiniu gėrimu. Sunku patikėti, bet iš 30 gramų pakelio gavosi 9 litrai arbatos.

Kas man asmeniškai ypatinga šioje sudėtyje? Ogi pumpurai.  ,,Trejose devyneriose“ yra beržo pumpurų ir tuopos pumpurų. Taip pat pelyno žolė, miškinės sidabražolės šaknis. Ne tik puikūs atskiri augalai, bet ir visas Pasaulio, arba Gyvybės medis gaunasi, kadangi sudaryta lygiai iš šaknelių, iš viršūnėlių, ir iš lapelių. Rinkti šį mišinį reikėjo visus metus, kadangi šaknys kasamos ir sėklos renkamos rudenį, pumpurai pavasarį, žolė vasarą. Tad ir gaunasi, kad paruošti galima Kaziuko mugei, kur visi suvežam, kas pagaminta per žiemą. Ten ir padarysiu karštos ,,999“ arbatos paragavimui, bulvinius blynus virškinančios, perštinčiai gerklei papdedančios. Dar pasakysiu ir paslapčių, kaip saldžiai pasidaryt - razinų įdėti. Tad iki susitikimo Vilniaus Kaziuko mugėje!

 

Ramūnas Daugelavičius

2023 03 01

Rašyti komentarą
Rašyti
Skambinti